Multiple Teams · 2019 H.I.T. Schedule/Results


Continuous updates of the Hanahan Invitational Tournament will be posted here.  Check back regularly for updates and results.

STEADMAN CHAMPIONSHIP
2:30 MADISON, VA  13 VS.  MAMARONECK, NY 3

HATFIELD CHAMPIONSHIP
7:00 FORT D 7 VS. JAMES ISLAND 5

HOMERUN DERBY RESULTS
CHAMPION:  JEFFREY ZEIGLER–BERKELEY, SC
RUNNER-UP: JONATHAN BARHAM–HANAHAN, SC
*Check out the Hanahan High School Baseball facebook page to view pictures of all the contestants.

MONDAY, APRIL 15TH, 2019

STEADMAN DIVISION

ASHLEY RIDGE SITE
GAME 1  2:00  HILTON HEAD, SC 10 VS. LEWIS COUNTY, WV
GAME 2 5:00  PATRIOT, VA 7 VS. GREENVILLE, SC 2
GAME 3 7:30  HILTON HEAD, SC 2 VS. ASHLEY RIDGE, SC 5

WANDO SITE
GAME 4  1:30  HICKORY GROVE, NC 11 VS. PHILIP SIMMONS, SC  1
GAME 5 5:30  MAURY, VA 6 VS. MAMARONECK, NY 7
GAME 6 7:45  HICKORY GROVE, NC  3 VS. WANDO, SC 2

WEST ASHLEY SITE
GAME 7  4:00  MADISON, VA 11 VS. TRAVELERS REST, SC 1
GAME 8 6:30  OCEAN LAKES, VA  3 VS. WEST ASHLEY, SC 2

SUMMERVILLE SITE
GAME 9  5:00  RIVERSIDE, VA 10 VS. BEAUFORT, SC 0
GAME 10 7:30 NANSEMOND RIVER, VA 0 VS. SUMMERVILLE, SC 9

HATFIELD DIVISION

BISHOP ENGLAND SITE
GAME 11  5:00  OAKTON, VA 8 VS. STRATFORD, SC 14
GAME 12 7:30  WEST SPRINGFIELD, VA 3 VS. BISHOP ENGLAND, SC 4

HANAHAN SITE
GAME 13  2:00  FIRST BAPTIST, SC VS. AC REYNOLDS, NC 3
GAME 14 5:00  SOUTH LAKES, VA 1 VS. FORT DORCHESTER, SC 7
GAME 15 7:30  AC REYNOLDS, NC 1 VS. HANAHAN, SC 6

BERKELEY SITE
GAME 17 5:00  COX, VA 4 VS. ACADEMIC MAGNET, SC 2
GAME 18 7:30  GOOSE CREEK, SC 12 VS. BERKELEY, SC 13

JAMES ISLAND SITE
GAME 19  11:00  WHITE PLAINS, NY 13 VS. WESTWOOD, SC 3
GAME 20 5:00  JAMES ROBINSON, VA 7 VS. BROOKLAND CAYCE, SC 2
GAME 21 7:30  WHITE PLAINS, NY 0 VS. JAMES ISLAND, SC 3


WILDCARD SCENARIO:

  1. Must win first game.  *Not including play-in games.  Must be the 5:00 or 7:30 game Monday night.
  2. 1-1 record
  3. Runs against
  4. Runs scored *If you will 15-1 you will be rewarded with a 11-1 victory.
  5. Coin flip

JV SCHEDULE

FORT DORCHESTER SITE
GAME 1  11:00 ASHLEY RIDGE, SC 5 VS. MAURY, VA 8
GAME 2  1:30  OCEANSIDE ACADEMY, SC 4 VS. FORT DORCHESTER, SC  6  
GAME 3  3:45  FORT DORCHESTER, SC  4 VS. SUMMERVILLE, SC 3

GOOSE CREEK SITE
GAME 4  5:00 GOOSE CREEK, SC  7 VS. WEST ASHLEY, SC 11
GAME 5  7:30  JAMES ISLAND, SC 3 VS. WANDO, SC 4

COLLINS PARK SITE
GAME 6   9:30 PHILIP SIMMONS, SC 0 VS. CANE BAY, SC 10
GAME 7 12:00 CANE BAY, SC 2 VS. BERKELEY, SC 9
GAME 8 10:00 STRATFORD, SC 0 VS. HANAHAN, SC 10


TUESDAY, APRIL 16TH, 2019

STEADMAN DIVISION

ASHLEY RIDGE SITE
GAME 22 5:00 FIRST BAPTIST, SC 0 VS. OAKTON, VA 5
GAME 23 7:30 PATRIOT, VA 0 VS. ASHLEY RIDGE, SC 1 QUARTER-FINAL

WANDO SITE
GAME 24 5:30 MAMARONECK, NY 2 VS. HICKORY GROVE, NC 0 QUARTER-FINAL
GAME 25 7:45  MAURY, VA 3 VS. WANDO, SC 8

WEST ASHLEY SITE
GAME 26  4:00 MADISON, VA 4 VS. OCEAN LAKES, VA 2 QUARTER-FINAL
GAME 27  6:30  TRAVELERS REST, SC 1 VS. WEST ASHLEY, SC 3

SUMMERVILLE SITE
GAME 28  5:00 NANSEMOND RIVER, VA 5 VS. BEAUFORT, SC 11
GAME 29  7:30 RIVERSIDE, VA 4 VS. SUMMERVILLE, SC 5 QUARTER-FINAL

HATFIELD DIVISION

BISHOP ENGLAND SITE
GAME 30 5:00  WEST SPRINGFIELD, VA 1  VS. GREENVILLE, SC 2
GAME 31  7:30  STRATFORD, SC 2 VS. BISHOP ENGLAND, SC 4  QUARTER-FINAL

JAMES ISLAND SITE
GAME 36  5:00  WHITE PLAINS, NY 0 VS. BROOKLAND CAYCE, SC 3
GAME 37  7:30  JAMES ROBINSON, VA 1 VS. JAMES ISLAND, SC 2  QUARTER-FINAL

HANAHAN SITE
GAME 32  5:00 AC REYNOLDS, NC 5 VS. SOUTH LAKES, VA 10
GAME 33  7:30 FORT DORCHESTER, SC 8 VS. HANAHAN, SC 5 QUARTER-FINAL

BERKELEY SITE
GAME 34  5:00  ACADEMIC MAGNET, SC 13 vs. GOOSE CREEK, SC 3
GAME 35  7:30  COX, VA 1 VS. BERKELEY, SC 2  QUARTER-FINAL

NORTHWOOD ACADEMY SITE
GAME 38  10:00  WESTWOOD, SC 11 VS. PHILIP SIMMONS, SC 1
GAME 39  12:30  LEWIS COUNTY, WV 3 VS. WOODLAND, SC 11  
GAME 40  3:00 OCEANSIDE ACADEMY, SC 4 VS. HILTON HEAD, SC 7

 


JV SCHEDULE

FORT DORCHESTER SITE
GAME 9  12:00  MAURY, VA 9 VS. FORT DORCHESTER, SC 11  QUARTER-FINAL
GAME 10  2:30  SUMMERVILLE, SC 6 VS. OCEANSIDE ACADEMY, SC 12

GOOSE CREEK SITE
GAME 11  5:00  WANDO, SC 4 VS. WEST ASHLEY, SC  1  QUARTER-FINAL
GAME 12  7:30  JAMES ISLAND, SC 15 VS. GOOSE CREEK, SC 8

COLLINS PARK SITE
GAME 13   9:30  STRATFORD, SC 11 VS. PHILIP SIMMONS, SC 1
GAME 14  12:00 CANE BAY, SC 5 VS. ASHLEY RIDGE, SC 2
GAME 15  10:00 BERKELEY, SC 5 VS. HANAHAN, SC 6    QUARTER-FINAL


WEDNESDAY, APRIL 17TH, 2019

STEADMAN DIVISION

ASHLEY RIDGE SITE
GAME 41 5:00  BEAUFORT, SC 6 VS. SOUTH LAKES, VA 5
GAME 42 7:30 ASHLEY RIDGE, SC  4 VS. MADISON, VA 8 *BOTTOM OF 7 SEMI-FINAL

WANDO SITE
GAME 43  6:30 WANDO, SC 7 VS. COX, VA 1

WEST ASHLEY SITE
GAME 44  4:30 WEST ASHLEY, SC  1 VS. JAMES ISLAND, SC 9 *JV GAME
GAME 45  6:30 WEST ASHLEY, SC 3 VS. JAMES ROBINSON, VA 2

SUMMERVILLE SITE
GAME 46  2:30  OCEANSIDE COLLEGIATE, SC 4 VS MAURY, VA 6
GAME 47  5:00 SUMMERVILLE, SC VS. ASHLEY RIDGE, SC *JV GAME
GAME 48  7:30 SUMMERVILLE, SC 4 VS. MAMARONECK, NY 5 *  SEMI-FINAL

HATFIELD DIVISION

BISHOP ENGLAND SITE
GAME 49 5:00 STRATFORD, SC 13 VS. OCEAN LAKES, VA 4
GAME 50  7:30 BISHOP ENGLAND, SC 13 VS. RIVERSIDE, VA 3

JAMES ISLAND SITE
GAME 51  5:00 BROOKLAND CAYCE, SC 5 VS. OAKTON, VA 9
GAME 52  7:30 JAMES ISLAND, SC  2 VS. PATRIOT, VA  1 SEMI-FINAL

HANAHAN SITE
GAME 53  2:00 NANSEMOND RIVER, VA 10 VS. TRAVELERS REST, SC 2
GAME 54  5:00 WANDO, SC 5 VS. HANAHAN, SC 6  *JV  SEMI-FINAL
GAME 55  7:30  HANAHAN, SC VS. 5 WEST SPRINGFIELD, VA 4

BERKELEY SITE
GAME 56  5:00 ACADEMIC MAGNET, SC 3 VS. GREENVILLE, SC 9
GAME 57  7:30 BERKELEY, SC 1 VS. FORT DORCHESTER, SC 5 SEMI-FINAL

NORTHWOOD ACADEMY SITE
GAME 58  10:00 PHILIP SIMMONS, SC 5 VS. LEWIS COUNTY, WV 13
GAME 59  12:30 WESTWOOD, SC 16 VS. WOODLAND, SC 6

 


JV SCHEDULE

FORT DORCHESTER SITE
GAME 9  12:00  FORT DORCHESTER, SC 7 VS. BERKELEY, SC 2
GAME 10  2:30  OCEANSIDE, SC 4 VS. MAURY, VA 6

GOOSE CREEK SITE
GAME 11  5:00   GOOSE CREEK, SC 4 VS. PHILIP SIMMONS, SC 2
GAME 60  7:30   GOOSE CREEK, SC  7 VS. FIRST BAPTIST, SC 13*VARSITY GAME

COLLINS PARK SITE
GAME 13   9:30  STRATFORD, SC 6 VS. MAURY, VA 15


THURSDAY, APRIL 18TH, 2019

HANAHAN SITE

STEADMAN CHAMPIONSHIP
GAME 61  2:30 MADISON, VA  13 VS.  MAMARONECK, NY 3

HATFIELD CHAMPIONSHIP
GAME 62  7:00 FORT D 7 VS. JAMES ISLAND 5