2017 H.I.T. RESULTS

2017 HIT SCHEDULE & RESULTS

THURSDAY, APRIL 13TH

HANAHAN SITE:
STEADMAN DIVISION CHAMPIONSHIP GAME

5:00 BERKELEY, SC 6  VS. NANSEMOND RIVER, VA  2

HATFIELD DIVISION CHAMPIONSHIP GAME
7:30 MADISON, VA  3  VS. SUMMERVILLE, SC  2

MONDAY, APRIL 10TH
VARSITY SCHEDULE–STEADMAN DIVISION

HANAHAN SITE:
5:00 STRATFORD, 2 SC VS. GREAT BRIDGE, VA 8
7:30 HANAHAN, SC 10 VS. NORTHWOOD ACADEMY, SC 0

WEST ASHLEY SITE:
5:00 PATRIOT, VA 7 VS. BEAUFORT, SC 2
7:30 PINEWOOD, SC  3   VS. WEST ASHLEY, SC   6

BERKELEY SITE:
5:00 GOOSE CREEK, SC 1 VS. NANSEMOND RIVER, VA 3
7:30 BEREA, SC 0 VS. BERKELEY, SC 10

JAMES ISLAND SITE:
5:00 BROOKLAND-CAYCE, SC 13  VS. OCEANSIDE, SC  4
7:30 FIRST BAPTIST, SC  11  VS. JAMES ISLAND, SC  8

VARSITY SCHEDULE–HATFIELD DIVISION

ASHLEY RIDGE SITE:
5:00 CANE BAY, SC 9 VS. WHITE PLAINS, NY 7
7:30 NORTHSIDE CHRISTIAN, NC 1 VS. ASHLEY RIDGE, SC 4

WANDO SITE:
5:00 JAMES MADISON, VA 6 VS. ACADEMIC MAGNET, SC 2
7:30 QUEEN’S GRANT, NC 0 VS. WANDO, SC 10

BISHOP ENGLAND SITE:
5:00 FORT DORCHESTER, SC 6 VS. INDEPENDENCE, NC 4
7:30 ROCK RIDGE, VA 1 VS. BISHOP ENGLAND, SC 2

SUMMERVILLE SITE:
5:00 HICKORY GROVE, NC 1  VS. WESTERN BRANCH, VA  11
7:30 WOODLAND, SC  4  VS. SUMMERVILLE, SC  11

JV SCHEDULE:

GOOSE CREEK SITE:
10:00 HANAHAN  5  VS. STRATFORD  4
12:30 WANDO 7  VS. GOOSE CREEK  1  

CANE BAY SITE:
10:00 OCEANSIDE ACADEMY 0  VS. ASHLEY RIDGE  10
12:30 SUMMERVILLE  1 VS. CANE BAY  0

FORT DORCHESTER SITE:
10:00 WEST ASHLEY  5  VS. BERKELEY  4
12:30 JAMES ISLAND 3  VS. FORT DORCHESTER  6

TUESDAY, APRIL 11TH
VARSITY SCHEDULE–STEADMAN DIVISION

HANAHAN SITE:
5:00 NORTHWOOD ACADEMY, SC 1 VS. STRATFORD, SC 11
7:30 HANAHAN, SC 3 VS. GREAT BRIDGE, VA 10

WEST ASHLEY SITE:
5:00 BEAUFORT, SC  4 VS. PINEWOOD, SC 9
7:30 WEST ASHLEY, SC 5 VS. PATRIOT, VA 4

BERKELEY SITE:
5:00 GOOSE CREEK, SC 13 VS. BEREA, SC 2
7:30 BERKELEY, SC 3 VS. NANSEMOND RIVER, VA 1

JAMES ISLAND SITE:
5:00 FIRST BAPTIST, SC 5 VS. BROOKLAND-CAYCE, SC 13
7:30 OCEANSIDE, SC 1 VS. JAMES ISLAND, SC 14

VARSITY SCHEDULE–HATFIELD DIVISION

ASHLEY RIDGE SITE:
5:00 WHITE PLAINS, NY 7 VS. NORTHSIDE CHRISTIAN, NC 14
7:30 ASHLEY RIDGE, SC 4 VS. CANE BAY, SC  3

WANDO SITE:
5:00 ACADEMIC MAGNET, SC 5 VS. QUEEN’S GRANT, NC 3
7:30 WANDO, SC 1 VS. JAMES MADISON, VA 6

BISHOP ENGLAND SITE:
5:00 INDEPENDENCE, NC 9 VS. ROCK RIDGE, VA 2
7:30 BISHOP ENGLAND, SC 2 VS. FORT DORCHESTER, SC 3

SUMMERVILLE SITE:
5:00 HICKORY GROVE, NC 3 VS. WOODLAND, SC 13
7:30 SUMMERVILLE, SC 9 VS. WESTERN BRANCH, VA 4

JV SCHEDULE:

GOOSE CREEK SITE:
10:00 GOOSE CREEK 13 VS. STRATFORD 3
12:30 WANDO 3  VS. HANAHAN  4

CANE BAY SITE:
10:00 OCEANSIDE ACADEMY  0  VS. CANE BAY  10
12:30 SUMMERVILLE  6  VS. ASHLEY RIDGE  4

FORT DORCHESTER SITE:
10:00 JAMES ISLAND VS. BERKELEY. 5
12:30 WEST ASHLEY  6  VS. FORT DORCHESTER  7

WEDNESDAY, APRIL 12TH
VARSITY SCHEDULE–STEADMAN DIVISION

HANAHAN SITE:
5:00 HANAHAN, SC 8 VS. HICKORY GROVE, NC 3
7:30 HANAHAN, SC 4 VS. PATRIOT, VA 7

WEST ASHLEY SITE:
5:00 BEAUFORT, SC 2  VS. WHITE PLAINS, NY  3
7:30 WEST ASHLEY, SC 5 VS. NANSEMOND RIVER, VA  6 SEMI-FINALS

BERKELEY SITE:
6:00 BERKELEY, SC 4 VS. BROOKLAND CAYCE, SC 3 SEMI-FINAL

JAMES ISLAND SITE:
5:00 OCEANSIDE, SC 14  VS. BEREA, SC  7
7:30 JAMES ISLAND, SC  5   VS. ACADEMIC MAGNET, SC  3

VARSITY SCHEDULE–HATFIELD DIVISION

ASHLEY RIDGE SITE:
5:00 FIRST BAPTIST, SC 14  VS. WOODLAND, SC  7
7:30 ASHLEY RIDGE, SC 7  VS. JAMES MADISON, VA 9  SEMI-FINAL

WANDO SITE:
5:00 NORTHWOOD, SC 0 VS. QUEENS GRANT, NC 10
7:30 WANDO, SC 3 VS. WESTERN BRANCH, VA 6

BISHOP ENGLAND SITE:
5:00 BISHOP ENGLAND, SC 7  VS. INDEPENDENCE, NC  1
7:30 BISHOP ENGLAND, SC 9  VS. CANE BAY, SC  2

SUMMERVILLE SITE:
10:00 GREAT BRIDGE, VA VS. ROCK RIDGE, VA
5:00 STRATFORD, SC  8  VS. PINEWOOD, SC 1
7:30 SUMMERVILLE, SC 4 VS. FORT DORCHESTER, SC  3 SEMI-FINAL

GOOSE CREEK SITE:
10:00 HICKORY GROVE, NC VS. WHITE PLAINS, NY
3:00 GOOSE CREEK, SC  0  VS. NORTHSIDE CHRISTIAN, NC  8

JV SCHEDULE:

HANAHAN SITE:
12:00 HANAHAN 3 VS. CANE BAY 10 SEMI-FINAL

GOOSE CREEK SITE:
12:30 GOOSE CREEK  13  VS. OCEANSIDE ACADEMY  2

CANE BAY SITE:
10:00 ASHLEY RIDGE  6  VS. WEST ASHLEY  5
12:30 WANDO  0  VS. BERKELEY  2

FORT DORCHESTER SITE:
10:00 JAMES ISLAND 2 VS. STRATFORD 12
12:30 FORT DORCHESTER 5 VS. SUMMERVILLE SEMI-FINAL

THURSDAY, APRIL 13TH

HANAHAN SITE:
STEADMAN DIVISION CHAMPIONSHIP GAME

5:00 BERKELEY, SC VS. NANSEMOND RIVER, VA

HATFIELD DIVISION CHAMPIONSHIP GAME
7:30 MADISON, VA VS. SUMMERVILLE, SC